Nohejbal

EXTRALIGA MUŽI 20242. LIGA B


ODDÍL NOHEJBALU

Nohejbalový klub,jako takový, byl založen v roce 1997, kdy se v Čelákovicích začala hrát poprvé nohejbalová soutěž. Nutno však zmínit, že nohejbal zde existoval již mnoho let předtím. Začátky prvních neoficiálních turnajů kde se hrálo o titul mistrů republiky probíhaly již v sedmdesátých letech. První kroky Čelákovického nohejbalu vedl,dnes stále hrající veterán, Petr Pánek se svou partou. Byl to právě on, který v těchto zmiňovaných letech vyhrál mnoho titulů mistra republiky,konaných ve Vsetíně. Toto vše je důležité připomenout proto, že čelákovický nohejbal jako neregistrovaný měl už v těchto dobách zvučné jméno. Všechny tyto úspěchy byly spjaty s velmi dobrou partou, která sídlila v areálu na volejbalových kurtech.

S nastupující novou generací, která chtěla své umění konfrontovat, vstoupil oddíl v roce 1997 do okresní soutěže Praha-západ. Hned první rok se potvrdily předpoklady a tým,i přes kvalifikaci, postoupil do krajské soutěže. Rok 1998 proběhl ve stejných kolejích a po opět vyhrané kvalifikaci se klub ocitá ve II. lize, skupina západ.

Třetí nejvyšší soutěž však vyžadovala daleko větší finanční i materiální výdaje a také vlastnit žákovské, či dorostenecké družstvo a samozřejmě kvalitnější zázemí. Proto proběhl na zdejších základních školách nábor nových žáčků, kteří pod vedením Zdeňka Bareše začali vstřebávat první kroky nohejbalového umu. Kvalitní trénink a píle přinesly brzy své ovoce. Kluci postupně získali tituly mistrů republiky žákovské kategorie a v juniorské kategorii se stali mistry světa v Rumunsku, v Bukurešti. Druhá liga nebyla založena na samofinancování, jako krajské soutěže, proto bylo nutno zajistit finanční prostředky na chod klubu. Díky sponzorům se hrála II. liga na kurtech na nábřeží hezkých 5 let. Poslední rok, kdy mužstvo sahalo po postupu do I. ligy, o níž přišlo až v posledním zápase na domácí půdě za stavu 6:4, se po prohrané bitvě rozhodli funkcionáři klubu odstoupit z druhé ligy, která měla napřesrok doznat značných změn, které byly pro klub neúnosné, a po velkých tahanicích, padá klub zpět do kraje.

Rozkol v klubu a potřeba kvalitního zázemí( kabiny, sprchy, WC) vyústily až v odchod z volejbalových kurtů a vstoupení do organizace TJ SPARTAK, čímž klub získal prostory na městském stadionu, kde se začalo s budováním nového kurtu a zázemí. Sezónu 2004 začal značně omlazený tým v krajském přeboru, který sice vyhrál, ale přes kvalifikační síto neprošel zpět do II.ligy. Následující rok už mladý tým kvalifikaci zvládnul a postoupil do II.ligy. Martin Spilka,který hrál v barvách extraligového Šacungu, se vrátil do mateřského klubu Čelákovic, kde Spartak najednou myslel na cíle nejvyšší. Objevila se možnost převést 2.ligu na 1.ligu a díky krachu Českých Budějovic hrál Spartak 1.ligu. První sezonu byl cíl udržet se, ale nakonec po skončení soutěže bylo krásné 3.místo. Sezona 2008 byla nejvíce zlomová, když  A-tým vybojoval nejvyšší soutěž EXTRALIGU.


Buďte s námi ve spojení: