Velké finále 2019 – krajský přebor mládeže

Když byl červen 2015 a my jsme byli na krajském přebor mládeže do Mladé Boleslavi, bylo mi ouzko, když jsme přebírali jednu bronzovou medaili v kategorii dívek do 14 let – Gábina Hladká byla tehdy třetí ze čtyř dívek, v celkové tabulce do 14 let obsadila předposlední místo.

Když loni v Říčanech vyhrála kategorii dívek do 16 let Hanka Jankovská a nechtěla si převzít pohár, nevěděl jsem, jak jí to nařídit, aby pro něj šla. Brala to jako potupu, že je dívek tak málo… Přitom byla první ze čtyř a výsledkově byla v první polovině se 4 body ze 7. Na postup tehdy dosáhnul Tomík Sedmihradský v kategorii do 12 let – ale bylo to bez medaile. Vzpomněl jsem si při vyhlašování na rok 2015 a na to, jak mám sucho v puse, že se tak nevede a nevím, jak děti přimět k tomu, aby byly lepší.

Letos jsem zkusil dát zvláštní motivaci. Ano, netradiční, ale asi to jinak neumím. Slíbil jsem, že pokud postoupí aspoň 3 kluci, tak každý postupující a k tomu i naše krajská přebornice mezi dívkami mi mohou říct, kolik kg mám za něj zhubnout. Každý mohl říct maximálně tři kg, ale v úhrnu jsem riskoval třeba i 21 kg. Po letech slabších výsledků se to možná jevilo jako dost ambiciózní plán. Něco, co děcka nemohou splnit. V kategorii do 10 let to vypadalo nadějně pro Bruna, ve dvanáctkách jsem věřil Tomíkovi i Adamovi a ve 14 měli reálnou možnost bojovat o postup Dan a Tonda. K tomu v desítkách byla Linda mezi holkama s šancemi na medaile a ve čtrnáctkách pak Zuzka i Karin.

Dnes se mi toto píše lehce, protože vím, jak to včera dopadlo a mohu to tedy napsat.

Kategorie do 10 let

MÁME KRAJSKÉHO PŘEBORNÍKA! Je to prostě úžasný pocit, když dvě kola před koncem váš svěřenec má celý bod náskok na druhého pronásledovatele a navíc s ním již hrál. Bruno Topenčík si v sobotu i neděli hrál svou vlastní soutěž. Skutečně! V sobotu jednou, když věděl, že pozice není dobrá, nabídl soupeři remízu a ten s díky přijal. Další dvě remízy si schoval až na poslední dvě kola. Ostatním soupeřům ukazoval, jak se hrají šachy. Bruno získal úžasných 7,5 bodu z 9 a zahraje si mistrovství Čech do 10, ale i do 12 let. Až tak fantastický výsledek jsem od Bruna nečekal, protože každý si někdy vybere slabou chvíli a jeho jediná slabá chvíle skončila ve čtvrtém kole remízou.

V kategorii do 10 let se blýsklo ještě jednou. Linda uhrála celkem 4 body z 9. Sice její partie byly často spíše v kategorii velmi krátké, ale občas bylo na co koukat a bojovnost tomu nechyběla. Takže velmi potěšující bronz.

Kategorie do 12 let

V sobotu jsem několikrát říkal, že kluci ve dvanáctkách to budou mít asi trošku jednodušší, ale že by to mělo vyjít oběma. Nejen že byli nasazení jako 2 a 4 (Adam a Tomík), ale do třetího kola vyhrávali zcela suverénně. Pravda, Tomík sice ve čtvrtém kole prohrál s Bartákem, ale Adam zas v pátém se Steinem. Proto bylo těžké klukům říct, co mají v předposledním kole dělat, když hrají proti sobě. Nakonec jsem řekl, že je to sice určité riziko, ale že je poměrně slušná šance, že se kvalifikují na Čechy oba. Vždyť hráli stále do čtvrté šachovnice a Adam dokonce stále na druhé nebo první. Čili že by bylo asi dobré, ať pošetří síly a dají si třeba za remízu, že prohra by je mohla teď mrzet a v posledním kole bude hodně remíz. Smůlou všemu bylo, že Adam v posledním kole dostal posledního silného, které mohl dostat – Josefa Bartáka. A tomu sice stačila remíza k celkovému vítězství, ale nějak to asi nechápal, nebo se bál.

Tomík v posledním kole vyhrál a Adam nakonec prohrál na čas. Což situací neskutečně zamíchalo. Na národní mistrovství se dostalo totiž několik hráčů, kteří získali pět bodů, ale de facto na čele nebyli a dostali se na pět bodů výhrou v posledních dvou kolech (Křivánek byl v předposledním kole na deváté šachovnici, Slánský v pátém kole). Celkový výsledek do 12 let je také téměř z říše snů – Tomík nakonec přistál s 5,5 body na celkovém třetím místě (o půl bodu na buchholz před Vyšinským). Adam se 4,5 body nakonec obsadil osmé, poslední postupové místo. Dlužno podotknout, že nikdo neměl vyšší buchholz než Adam.

Kategorie do 14 let

V kategorii do 14 let jsem po třetím kole napůl z žertu a napůl vážně říkal „pískej konec“. Tou dobou byl Tonda třetí a Dan pátý (s cenným skalpem Honzíka Seidla v prvním kole). Kluci to měli jak na houpačce a věděl jsem, že by je to chtělo uklidnit a přimět k té jejich nekompromisní hře. To se ale úplně nevedlo a často to prostě nebylo nějak ono. Ne že by tomu chyběla bojovnost, ale tah na branku, přímočarost jsem tam tolik neviděl. Cítil jsem, že soupeři mají respekt, což nepřidá, ale prostě to neklaplo. Dan hrál v pátém kole s Karin a Tonda nakonec v posledním kole vyhrál se Zuzkou, ale i toto nakopnutí bylo málo. Bodíky se rozkutálely jinde. Tonda byl v součtu jedenáctý se čtyřmi body. Tedy tři místa za postupem. Dan měl sice vyšší buchholz o dva bodíky, ale o půl bodu méně a tedy celkem 14. místo. Zuzka ovšem svým výkonem překvapila. Tři body jí zajistily druhé místo mezi dívkami a třeba jí to zas trošku víc povzbudí k větší iniciativě v šachovém tréninku. Karin nakonec získala bodíky jen dva, ale protože byla poslední nasazená, určitě to není zklamání. Navíc pozor, všichni soupeři, se kterými Karin hrála, byli nakonec před ní – i ti, které porazila! A ty ze dna tabulky nedostala. A v této kategorii bude ještě rok. A přeci jen to KP je v trošku jiném tempu, než MČR, které si Karin zkusila v březnu a odehrála velmi slušně.

Ostatní, mimo úterní tréninkovou skupinu

To jsem ovšem zmínil jen hlavní tréninkovou skupinu – osm dětí, co mi chodí v úterý na tréninky. Ale ještě jsem vynechal ty, které jsem sledoval jen po očku.

Vojtíšek Sedmihradský se dle mého soudu za poslední rok hodně zklidnil a hraje mnohem uvážlivěji. Získal celkem tři bodíky a pozitivní je, že ve třetím kole porazil Postráneckého, který doklouzal na 4 body. To jen ukazuje, že Vojtík ještě nemá výdrž. Ale už má zjevně zapálení pro šachy. To se trenérovi povedlo! J

Viktor Meca nakonec získal tři bodíky. Výsledek přibližně dle očekávání, i když průběžný stav 3 z 5 byl hodně slibný a v předposledním kole vlastně prohrál se soupeřem, který se kvalifikoval na Mistrovství Čech. Viktor se trošku nešťastně přesouval napříč tréninkovými skupinami letos. Osobně si myslím, že by mu vyhovoval původní termín v úterý. Páteční má sice trošku volnější režim, ale je to již pro zkušenější hráče a ten výklad cca 45-60 minut už je pro děti, co vydrží a dost mě znají. Ale to se časem srovná.

Martin Sedmihradský to dle mého soudu již předem měl mít dost těžké. Protože jej delší čas moc nesleduji, tak jsem byl upřímně dost zvědavý, jak to dopadne. No, s formou se Martin nepotkal. To se prostě občas stává.

Souhrn

Asi je to zvláštní, ale jsem rád, že budu muset plnit svůj závazek. A doufám, že na úterní poslední schůzce všechny děti přiměju k tomu, aby přes prázdniny taky přijaly určitý šachový závazek. Po prázdninách se ukáže, jak se nám podařilo to splnit. Jako trenér jsem s výsledek velmi spokojený a opravdu moc nechybělo, aby mohlo být ještě o trošku lépe. Snad stačilo, aby Dan odehrál předposlední partii s Tomem Dejmkem lépe a mohl postoupit, nebo kdyby Zuzka porazila Tondu, mohla být krajskou přebornicí. Ale kdo ví – třeba úspěch těch tří kluků bude motor pro ostatní a konečně pojedeme delší dobu se zařazeným vyšším rychlostním stupněm.

Každopádně letos velmi dobré – Zaječice super 20 místo a v Mělníce 4 medaile – kdo měl víc? J

A ještě v tabulka

Odkazy

HD10: http://chess-results.com/tnr445962.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE
HD12: http://chess-results.com/tnr445961.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE
HD14: http://chess-results.com/tnr445960.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE
HD16: http://chess-results.com/tnr445959.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE
Fotky: https://sachovakouzla.rajce.idnes.cz/KP_2019

Autor fotek Petr Janda.

Velké finále 2019 – krajský přebor mládeže

Mohlo by se vám také líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *