Žně čelákovických šachistů

Uplynulý měsíc přinesl nevídané množství úspěchů čelákovických šachistů s úžasnou tečkou na konci. Pojďme ale popořadě. Na krajském přeboru mládeže ve Mšeně získal čelákovický klub celkově nejlepší medailové umístění ze všech středočeských klubů. Konkrétně se o to zasloužili dvěma zlatými medailemi Jáchym Fadrný (H10), Bruno Topenčík (H12), jednou stříbrnou medailí Sabina Jeníková (D10) a dvěma bronzovými medailemi Tess Hujová (D10) a Karina Nela Müllerová (D16). Vedle medailistů přidali postup na mistrovství Čech mládeže Tomáš Sedmihradský (H14), Antonín Pešek a Daniel Kubíček (oba H16).

Čelákovičtí šachisté se dále zúčastnili oslav 100 let šachového klubu v Lysé nad Labem. Oslava to byla vydařená, neboť si odvezli celkem 11 medailí. Vedle obvyklých jmen si zaslouží velkou pochvalu Vojtěch Čanda (H12) a Ala Besleaga (D12), kteří získali ve svých kategoriích bronzové medaile. Věřím, že to pro ně bude povzbuzení do další práce, neboť si dokázali, že na to mají. Tzv. ligu špuntů si zahrálo i několik našich začátečníků nebo nesoutěžních hráčů, kteří mohli poměřit své síly zejména s početnou líhní lyského klubu.

V říjnu se sjelo 60 hráčů do Nových Hradů v jižních Čechách, kde se uskutečnilo mistrovství ČR v šachu dětí do 8 let. Na 23. místě se s roční věkovou rezervou umístil Jonáš Fadrný, na 16. místě Štěpán Kohout. Podali dobré výkony, a kdyby častěji trénovali, určitě by se příště mohli umístit do 10. místa. Výsledky však u dětí musí být vedlejší, nejdůležitější je, aby je šachy bavily a přinášely jim hlavně radost, dobré výsledky se pak dostaví. Do posledního kola bojovala o bronzovou medaili s roční věkovou rezervou Ellen Topenčíková. Bohužel svými neoblíbenými černými figurami v posledním kole prohrála se starší soupeřkou, ale i tak je 6. místo mezi dívkami skvělým výsledkem. Ellen mezi stejně starými dívkami byla nejlepší, čili jsou u ní všechny předpoklady pro to, aby v příštím roce skončila na medailové pozici. Jáchym Fadrný přijel na mistrovství ČR jako jeden z favoritů. První den vyhrál všech 6 partií a sebejistě kráčel k zisku medaile. Druhý den však nebyl pro kardiaky. Se silným rivalem uhrál remízu a pak se nechal zaskočit mladším hráčem, který ho rozebral na prvočástice. Aby získal pro Čelákovice titul mistra ČR, musel poslední partii se silným soupeřem vyhrát. Nestál dobře, v lepším případě to vypadalo na remízu, která by mu přinesla aspoň bronz. Dvakrát odmítl soupeřovu nabídku remízy a vsadil vše na jedinou kartu, která mohla znamenat ztrátu medailového postavení. Nicméně díky soupeřově chybě a velké porci štěstí mu nakonec přinesla vytoužený titul mistra ČR. Jáchym k talentu a pracovitosti v tréninku postupně díky perfektní práci trenéra Zbyňka Jankovského zlepšuje i klid a rozvahu. Titul mistra ČR je kolektivním úspěchem čelákovického klubu, na který mohou být jeho trenéři a děti právem hrdí, neboť na něm všichni mají svůj nezanedbatelný podíl.